Неділя, 20.06.2021, 08:35
Вітаю Вас Гость | RSS
                                                                               
Форма входу
Опитування
Чим зацікавив Вас сайт?
Всего ответов: 226
Погода
Погода в Україні
Здраствуй, школо!
Слова та музика Наталії Май.

Української мови та літератури

Розробки уроків з української мови та літератури

Укр. літ. 9 клас Тема: Поезія П.Куліша. Вірші «До рідного народу», «Троє схотінок», «Заворожена криниця». 


Дивні числівники

(цікаві історичні відомості)
   Археологічні пам’ятки засвідчують, що 25-30 тисяч років тому люди володіли уміннями рахувати. Практична діяльність ставила перед ними проблему збереження і передачі числової інформації. Для цього служили підручні предмети, такі як камені, черепашки, зерна, палиці, вузлики, зарубки на деревах тощо. І всі здогадалися звідки взявся вислів зав’язати вузлик напам’ять. Люди носили з собою спеціальний пристрій, який називався «нос», що походить від слова носити, де зарубки мали числову інформацію. Усі добре нам відомі дерев’яні палички і дощечки були у древніх слов’ян.

   Та на відміну від сучасної математики, кожне число мислилося як певна кількість предметів. У багатьох мовах світу числівник п’ять має спільні ознаки з словами долоня, рука. Давні слов’яни рахували спочатку п’ятками. Числівник сорок раніше означав конкретний предмет – мішок, зв’язку із 40 соболиних (білячих) шкурок.

   Наші пращури – слов’яни користувалися для передачі чисел спочатку не числами, а буквами: А-1, Б-2, Р-100, Ц-900, над буквами ставився спеціальний значок – титло. Для позначення більших чисел з’явилося слово тисяча.

   У російських рукописних арифметиках ХVII ст.. використовувалися такі назви чисел: 10000-тьма, 100000-легіон, 1000000-леорд, 10 млн.-ворон.

   Нині існує така система чисел-велетнів: 10-квадрильйон, 10-квінтильйон, 10-секстильйон, 10-октільйон… Американський математик Кастнер придумав «найбільше число», назвавши його гугоя. Це 10! Щоб уявити наскільки воно велике, зіставимо декілька явищ. Якщо підрахувати об’єм Землі у мм, то одержимо число трохи більше ніж 10.

   Якщо перелічити всі атомні частинки, які існують у відомому нам Всесвіті: протони, фотони тощо. Навіть у одній пилинці їх міститься кілька мільярдів. А у Всесвіті їх 10 – тобто 1/100000 мільйонної частини гугої.

   Багато вчених слово один не вважають числівником, тому що це слово, на відміну від інших числівників, не означає сукупність однорідних предметів. Сказати одна книга і просто книга у кількісному відношенні – одне і теж. Є різні варіанти якою частиною мови слово один являється, одні вважають, що це займенник, інші – числівник. І це справді так, адже слово один має форму роду, форми однини та множини. Та це слово також відмінюється як і займенник: одного-того, одному-тому і т.д. Це слово часто виявляється зайвим. Наприклад, ми просимо завжди не один кілограм цукру, а просто кілограм. При рахуванні слово один замінюємо на раз. Також це слово може вживатися у значенні інших частин мови.

   А чи знаєте ви, що основою багатьох числових систем народів є числа 10 і 20. Ви запитаєте чому? Все дуже просто-першим допоміжним засобом при підрахунках були пальці рук та ніг! Та це був не єдиний засіб. Так, жителі одного із Мікронезійських островів рахують таким чином: 1 - маленький палець руки, 2 – безіменний палець, 3 – середній, 4 – вказівний, 5 – великий, 6 – кисть, 7 – лікоть, 8 – плече, 9 – вухо, 10 – праве око, 11 – ліве око, 12 – ніс, 13 – рот, 14 – ліве вухо і т.д.

   Австралійські аборигени використовують своєрідний спосіб для називання чисел. Наприклад: 1 – мал., 2 – бутан, 3 – гуліба, 4 – булан-булан. А ви як думаєте називають цифру 5? Правильно: 5 – булан-гуліба. А 6 – гуліба-гуліба, тобто 6=3+3.

   Дуже цікаву систему виявили у нівхів – жителів Сахаліну. Для підрахунку маленьких круглих предметів (куль, дробинок, ікринок, крапель води) використовують одні слова, для довгих предметів-інші. Особливі числові назви є для членів сімей, птахів, риб, знарядь праці і т.д.

   Для жителів островів Фіджі 10 човнів - це «боло», а 10кокосових горіхів - «каро». Північноамериканські індійці по-різному називають 10 човнів, які беруть участь у військових операціях і транспортуванні продовольчих товарів, у аборигенів Флориди «на-ква» - це 10 яєць, «на-ба-нар» - 10 корзин.  

   Відрізняються у різних народів світу зміст і оформлення категорії числа.

   У нашій мові 2 форми чисел – однина та множина. У мові в Південно-Східній Азії нема категорій числа. У мові в Південно-Східній Азії немає категорій числа. Кількість виражається своєрідними закінченнями: mya, do. Якщо людей, наприклад, можна порахувати, то слова lu (людина) додається перше закінчення – lumya. Якщо не можна, або йдеться взагалі про людей, то приєднується закінчення do. У бірманців є ще одна цікава особливість: вживаючи числівники, вони обов’язково додають так звані лічильні слова: п’ять штук пеналів, десять голів худоби. Ми теж інколи використовуємо лічильні слова, але це слід вважати недоліком (зайвим слововживанням). У бірманців є велика кількість лічильних слів, які вживаються незалежно від розмірів, форми, довжини предмета, віку людини, їх спеціальності, стану.

   Цікаво, що у багатьох мовах світу є слова, які означають певне число певних предметів. Причому, купуючи яйця, ви просите не тридцять яєць, а три десятки.
Календар
«  Червень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Годинник
Пошук
Новини партнерів
НАШІ ДРУЗІ
Слухай Українське!
Відправка SMS
UKR-sms.org.ua - СМС Українською, sms, прикольні смс, смс коханим та ін.
Календар подій
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

//varvarivka-nvo.at.ua